Intervjuer

– Det har ett stort egenvärde att Medlingsinstitutet som en neutral part tar fram statistik över löneskillnaden. Det säger Anne Boschini, professor i nationalekonomi på SOFI, Institutet för social forskning vid Stockholms universitet.

– Den bästa grogrunden för att komma överens är som regel den sista dagen före ett varsel ska bryta ut. Det menar Janne Sjölin, en av Medlingsinstitutets mest rutinerade medlare.

En väl fungerande lönebildning, ett totalt skifte i synen på medling och så småningom också ett nytt sätt att förhandla. Det har inrättandet av Medlingsinstitutet bland annat bidragit till, enligt myndighetens förste generaldirektör Anders Lindström. Men framgången var inte given – det var många som var skeptiska till den nya ordningen i början.